„Klocki Lego, klocki Lego – są naprawdę dla każdego”

„Klocki Lego, klocki Lego – są naprawdę dla każdego”

28 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Klocków Lego. Ich twórcą był Duńczyk, z zawodu stolarz, Ole Kirk Christiansen, który założył swoją firmę w 1932 roku i tworzył drewniane zabawki.

Z czasem jego zakład zaczął produkować klocki z tworzywa sztucznego. 28 stycznia 1958 roku, na kilka tygodni przed śmiercią, Ole zgłosił patent na klocki Lego. Został on przyznany, a klocki stały się unikatem na skalę światową. Gwarantując zarówno dzieciom jak i dorosłym mnóstwo zabawy. W naszym przedszkolu, w każdej grupie panie przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zabaw. Klocki można wykorzystać do różnych zabaw, nie tylko do budowania. Dlatego dzieci układały z nich „Kolorowe rytmy” – ćwicząc dostrzeganie i kontynuowanie sekwencji kolorów. Układały z wyciętych figur zamki wg pomniejszonego wzoru. Dopasowywały cienie do narysowanych budowli. Odtwarzały wzory w lustrzanym odbiciu i układały wzory na macie do kodowania. Ćwiczyły równowagę przenosząc klocek na tacy. Przekładały na wyścigi drobne klocki z miseczki do miseczki za pomocą łyżki. Utrwalały kolory i ćwiczyły umiejętność posługiwania się pipetą wkraplając zabarwioną wodę do zagłębień w klockach. Ćwiczyły pamięć wzrokową odgadując, który klocek w wieży zmienił miejsce. Używając klocków jako stempli tworzyły postać kosmity. Wszystkie zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i motywowały do współzawodnictwa. Każda grupa stworzyła też dowolną budowlę z wybranych przez siebie klocków. Efekty tej pracy można obejrzeć w holu przedszkolnym na wystawie: „Małe i wielkie budowle”Skip to content