30 wrz Wszy w przedszkolu. Ratunku co robić!?
Drodzy Rodzice!
W związku z pojawieniem się wszy w przedszkolu, proszę o uważne sprawdzanie czystości głów dzieciom. W przypadku wykrycia tego zdarzenia proszę o objęcie takiego dziecka 5 dniową kwarantanną do całkowitego wyczyszczenia skóry głowy.
Z poważaniem
Dyrektor Przedszkola im. Jasia i Małgosi w Kluczach
Ewelina Maryszewska – Polan
Kilka zdań o tych pasożytach:
Twoje dziecko wróciło z przedszkola ze świądem skóry głowy? To mogą być wszy. Problem znany od lat, zwłaszcza rodzicom kilkulatków. Co więcej, gdy na wszawicę zachoruje jeden członek rodziny, pozostali również muszą zostać objęci kwarantanną i leczeniem.
Wszy u dzieci w przedszkolu – czy można uchronić się przed chorobą?
Powrót do przedszkola oznacza jedno. Infekcje i choroby, które – chcąc nie chcąc – dziecko w tym wieku musi przejść. Wszawica jest to choroba pasożytnicza, wywoływana przez wesz ludzką. Sprzyjają jej duże skupiska ludzi, jak i korzystanie ze wspólnych akcesoriów do włosów, a nawet i czapek. Wesz ludzka, aby przeżyć, potrzebuje 2 rzeczy – krwi oraz ciepłego otoczenia, które zapewnia jej ludzkie ciało.
Wszy w przedszkolu mają idealne warunki do rozwoju. Dzieci uwielbiają wspólnie się bawić, pożyczać ulubione gumki do włosów, czapki czy głaskać się po głowach. To wszystko zwiększa ryzyko przeniesienia choroby na kolejne osoby. Jedynym sposobem na uniknięcie zarażenia się wszawicą przez inne przedszkolaki, jest kwarantanna osób chorych i dezynfekcja otoczenia. Musisz również bacznie sprawdzać włosy i skórę głowy swojej pociechy, aby mieć pewność, że nie zagnieździły się tam wszy i gnidy.
Wszy są niewielkie, mają zaledwie kilka milimetrów długości i potrafią doskonale wtopić w otoczenie, w tym przypadku włosy. Przyczepiają się do nich przy pomocy pazurków czepnych, przez co próba usunięcia ich poprzez potrząsanie kosmykami jest nieskuteczna. Łatwiejszym zadaniem jest rozpoznanie gnid, czyli jaj wszy. Są one jeszcze mniejsze, zwykle liczą ok. 0,5 mm, jednak mają owalny kształt i przypominają nieco łupież. Biała, lepka wydzielina pozwala im dosłownie przylepić się do włosów u nasady i oddalać się od skóry głowy wraz ze wzrostem kosmyków. Jeśli masz informację, że wykryto wszy w przedszkolu u Twojego dziecka, działaj. Objawami wszawicy jest świąd skóry i spowodowane jej drapaniem zaczerwienienie głowy, a nawet i niewielkie ranki. Stosując grzebień na wszy, użyj wcześniej standardowego modelu grzebienia lub szczotki, aby dokładnie rozczesać włosy. Pamiętaj, aby pasma były suche, nie nakładaj na skórę głowy przed wyczesywaniem wszy żadnych wcierek czy preparatów. Leczenie trwa minimum kilka dni. Wszy u dziecka w przedszkolu wymagają dyscypliny wszystkich domowników. Izolacja, dezynfekcja akcesoriów do włosów, pościeli, a nawet i zabawek to konieczność. Ważna jest także profilaktyka – częsta obserwacja skóry i włosów dziecka pozwoli Ci szybko zareagować w razie powrotu wszawicy. Nie bez znaczenia jest także nauka odpowiednich nawyków – stosowania jedynie osobistych akcesoriów do włosów. Wszawica nie jest chorobą wywołaną brakiem higieny osobistej. Z racji tego, że może dotknąć każdego, regularne sprawdzanie włosów powinno stać się jednym z elementów rutyny pielęgnacyjnej i dzieci, i dorosłych.