Ekologiczne podejście do picia wody

Ekologiczne podejście do picia wody

Drodzy Rodzice,

informuję, iż od października wszystkie nasze dzieci w Przedszkolu im. Jasia i Małgosi w Kluczach przechodzą na picie wody z bidonów.

Dlaczego taka decyzja?

Decyzja zapadła po konsultacjach z pracownikami Sanepidu, którzy nie mają przeciwwskazań. Jednak dano pewne wskazówki. Dzieci przynoszą podpisane bidony, które następnie zabierają do domu po zakończeniu dnia w przedszkolu. Rodzic dba o czystość tego bidonu. Może to być zwykła butelka plastikowa, butelka z filtrem – typu Dafi, może być butelka ze stali nierdzewnej. Nie może być szklana. Do bidonu wlewamy tylko wodę, nie mogą to być soki, herbatki i inne przeciery czy musy.

Informacja ta dotyczy wszystkich grup naszego przedszkola, przechodzimy na zachowania ekologiczne. Oczywiście w przypadku gdy dziecko zapomni buteleczki, wówczas będzie piło wodę z kubeczka plastikowego. Każde dziecko pije wodę na żądanie. Zakupujemy wodę w butelkach 5l.

Kubeczki plastikowe często są gniecione przez dziecko, przez co może się polać wodą, należy wówczas taki kubek wymienić na nowy. Mamy w przedszkolu 146 dzieci, a korzystając z tych kubeczków w ciągu 1 dnia, produkujemy bardzo wiele śmieci z samych kubeczków. Licząc, że w ciągu dnia wyrzucimy 200 kubków dziennie, to w skali tygodnia będzie ich już 1000 szt., a w skali miesiąca 4000-5000 szt. Natomiast w skali 10 miesięcy będzie to 43 000 szt. kubeczków plastikowych.

Od lat na zajęciach wyjaśniamy dzieciom czym jest ekologia? Można oczywiście wyrecytować im regułkę, ale może lepiej pojmą w czym rzecz na podstawie przykładów i zachowań? Wówczas zrozumieją, że troska o planetę jest ważna i będą o nią należycie dbali. Warto, żeby dowiedziały się, że ekologia bada wpływ ludzi na środowisko, ale też, że ludzie mogą wiele zrobić sami, aby środowiska nie niszczyć. Dzieci muszą wiedzieć, że jeżeli ludzie będą myśleć tylko o swoim komforcie, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Będziemy mieć wtedy zanieczyszczone morza i rzeki, góry śmieci będą zaglądać do okien naszych domów. Zwierzęta prawdopodobnie znikną, bo wytniemy im lasy i zaśmiecimy wody.

Jest kilka pomysłów jak zaszczepić ekologiczne zachowania wśród dzieci. Razem z dzieckiem dbajmy o środowisko.

1. Oddawajmy zabawki innym, a nie wyrzucajmy;

2. Segregujmy śmieci;

3. Używajmy lancz boxa lub śniadaniówki, zamiast foliowych torebek;

Możemy objaśnić dziecku, że nawet takie małe rzeczy jak, nie korzystanie z woreczków jednorazowych lub papierów śniadaniowych do zapakowania posiłku do szkoły, w skali roku mogą zmienić bardzo dużo. W zamian za to dziecko może wybrać sobie pojemnik wielorazowy lub śniadaniówkę w którym zabiera do szkoły drugie śniadanie

4. Idąc na spacer, zbierajmy śmieci po drodze.

Wspólny spacer po lesie podczas którego razem zbieracie śmieci również świetnie podziała na wyobraźnię dziecka. Po pierwsze samo nie będzie śmiecić, kiedy zda sobie sprawę z tego, jak dużo pracy wymaga posprzątanie lasu w ten sposób. Po drugie będziecie mieć, chociaż przez chwilę, wolną od śmieci okolicę. Taki spacer to również świetna okazja, żeby porozmawiać z dzieckiem o ekologii. Włączajmy się w akcje sprzątania Ziemi lub chociaż naszej najbliższej okolicy;

5. Zbieranie nakrętek;

Kolejna ciekawa akcja angażująca dzieci to zbieranie plastikowych nakrętek. Dzieci nie tylko uczą się segregacji śmieci, ale też wspierają dzięki temu cele charytatywne. Nakrętki plastikowe skupowane są przez firmy recyklingowe, a zebrane dzięki temu fundusze służą podopiecznym fundacji charytatywnych.

6. Oszczędzanie wody;

Ten punkt dotyczy uświadomieniu dziecku, ze nie musi brać kąpieli w pianie codziennie. Taki relaks można sobie zrobić co jakiś czas, a na co dzień wybierać prysznic. Takie działania oszczędzają wodę dla naszej planety, której zasoby już się wyczerpują. Możesz też pomyśleć o tym, że w przypadku dwójki dzieci fajnym rozwiązaniem jest wspólna kąpiel – wówczas zużywać tylko jedną partię wody.

7. Wody? Nie dziękuję, mam swoją.

Picie wody jest ważne i bardzo dobrze jeżeli dziecko lubi ją pić i wybiera zamiast kolorowych napojów i soczków. Warto jednak uświadomić mu, że bardziej ekologiczne jest picie wody filtrowanej, a nawet takiej wprost z kranu, niż tej butelkowanej. Dzięki temu mnóstwo pustych butelek nie trafi niepotrzebnie na wysypisko śmieci. Możemy zaopatrzyć dziecko w bidon i od najmłodszych lat przyzwyczajać do tego, że picie można zabrać ze sobą z domu.

Jaki bidon jest najzdrowszy?

Najzdrowszy bidon to taki, który jest wykonany z materiałów bezpiecznych dla zdrowia, takich jak bez-BPA plastik lub stal nierdzewna. Ważne jest również, aby bidon był łatwy do czyszczenia, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii.

Jak myć plastikowy bidon?

Umyj oba elementy delikatnym płynem do mycia naczyń i wodą, za pomocą szczotki do butelek wyszoruj wnętrze bidonu, dokładnie przepłucz bidon i nakrętkę, odwróć bidon do góry nogami i pozostaw do wyschnięcia. Myj butelkę codziennie.

Czy metalowe butelki są lepsze na wodę niż plastikowe?

Produkty ze stali nierdzewnej są najlepszym wyborem w przypadku butelek do picia. Mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko, są lepsze dla zdrowia, lepiej utrzymują temperaturę zarówno ciepłą jak i zimną, są trwalsze, wytrzymują dłużej i są bardziej opłacalne.

Pozytywny jest też fakt, że w tak wielu przypadkach producenci, oprócz oferowania nam stylowego i praktycznego naczynia na wodę, pozwalają nam działać ekologicznie i odpowiedzialnie. Dzięki odpowiednim wyborom możemy troszczyć się nie tylko o środowisko, ale również o drugiego człowieka.

Bądźmy więc ekologiczni i dbajmy o nasze środowisko. Zacznijmy od zaraz!

Z poważaniem

Dyrektor Przedszkola im. Jasia i Małgosi w Kluczach

Ewelina Maryszewska – PolanSkip to content