Menu

Poziomki

Witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019. Nasza grupa „Poziomki” liczy 20 dzieci (w tym 16 3-latków, 3 4-latki i 1 5-latek).Głównym celem pracy w naszej grupie na początku roku szkolnego jest adaptacja dzieci do warunków przedszkolnych, zwłaszcza że większość dzieci przyszła do przedszkola po raz pierwszy. W miłej i przyjaznej dziecku atmosferze prowadzimy zabawy i zajęcia adaptacyjne mające na celu zintegrowanie dzieci, współdziałanie, przynależenie do grupy. Ponadto pracujemy nad przestrzeganie ustalonych norm i zasad dotyczących czasu zabawy i pracy, bezpieczeństwa w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, porządku i odpowiedniego zachowania się w sali w czasie zabawy i zajęć oraz w czasie spożywania posiłków. Oprócz tego świetnie się bawimy, tańczymy, poznajemy piosenki i wierszyki. We wrześniu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Kropki – dzieci wykonały prace plastyczną pt. „Biedroneczki są w kropeczki”. Brały również udział 20.09.2018r. w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka.

AKCJA „KROKUS”

Nadeszła jesień wieje wiatr, pada deszcz. Dzieci z grupy Poziomki już teraz myślą  o wiośnie. Kiedy minie rok, wyjdziemy znowu  do  ogrodu a tam ujrzymy efekty naszej pracy ogrodniczej. Posadziliśmy cebulki krokusów. Są one  jednymi z najwcześniej kwitnących roślin. Każde dziecko chętnie angażowało się, bo wie, że warto to zrobić, aby potem cieszyć się  kwitnącą łąką, pełną różnobarwnych, uroczych kwiatuszków.

„JESTEM DZIELNYM PRZEDSZKOLAKIEM” 

I już minął kolejny miesiąc.  Grupa „Poziomki”  w październiku  uczestniczyła  i będzie  uczestniczyć jeszcze w listopadzie w prowadzonym przeze mnie  cyklu zajęć adaptacyjnych pt. „Jestem  dzielnym przedszkolakiem”. Są to zajęcia i zabawy mające na celu poznać  się nawzajem , swoje  upodobania oraz zintegrować się. Podczas zajęć było trochę  śmiechu  i wygłupów, aby rozluźnić atmosferę. Dzięki zajęciom dzieci poczuły się miło i bezpiecznie, zaczęły wspólnie się bawić i nie maja problemu z organizacją czasu wolnego.   Coraz częściej biorą udział w zajęciach dydaktycznych, oraz muzyczno-ruchowych. Chętnie tańczą i śpiewają. Dobrze sobie radzą również w porządkowaniu zabawek. W październiku obchodziliśmy „Dzień chłopaka” – wszystkie dzieci dostały upominki, chłopcy dodatkowo dostali samochody-resoraki. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.  Był również słodki  poczęstunek dla wszystkich, który przygotowały mamy z naszej Rady Rodziców. Serdecznie im dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Nasze przedszkole bierze udział w „Pocztówkowych podróżach” organizowanych przez panią Agnieszkę Matysek, w związku z tym nasze „Poziomeczki”  były   na poczcie wysłać list ze zdjęciem naszej miejscowości i jej opisem do dzieci z innego przedszkola w Polsce. Teraz będziemy czekać na odpowiedź. W piątek 19.10 byli u nas również  Panowie  Policjanci. Dzieci z naszej grupy  z uwagą słuchały na czym polega praca policjanta, zaśpiewały im  piosenkę pt. „Pan Policjant”, którą nauczyły się na tę okazję. Obchodziliśmy również „Dzień kundelka” – razem wszystkie dzieci z przedszkola brały udział we wspólnych zabawach. Oglądały również teatrzyk pt. „Kolczasta Przyjaźń”, który przyjechał do naszego przedszkola. Poznały zasady „Jak należy zachowywać  się  w teatrze”.

„DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI”

Dzieci z grupy POZIOMECZKI  świętowały również 100-lecie odzyskanie niepodległości.  Wysłuchały  LEGENDY O LECHU, CZECHU i RUSIE”- utrwalaliśmy nazwę naszego ojczystego kraju. Dzieci zapoznały się z wyglądem godła, poznały wygląd i układ kolorów naszej polskiej flagi. Wykonały również samodzielnie piękne flagi, z którymi maszerowały dumnie po sali. 

„WESOŁE ZABAWY” 

Nasze Poziomeczki muszę przyznać, że coraz ładniej  bawią się w grupie. Już nie wyrywają sobie zabawek coraz lepiej współpracują ze sobą i świetnie się bawią.

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

30 listopada w grupie Poziomki odbyło się spotkanie integracyjne z rodzicami. Rodzice mieli możliwość  poznania przyjaciół swego dziecka oraz ich rodzin, nawiązać bliższe znajomości z innymi rodzicami. Poznali zabawy w jakie lubią się bawić ich dzieci i czynnie w nich uczestniczyli. Były tańce, masaże, gimnastyka. Dzieci były bardzo zadowolone, że mogą nauczyć czegoś swoich rodziców i razem się z nimi pobawić. Myślę, że rodzice również mieli wspaniałą zabawę. Oto kilka zdjęć ze spotkania: 

WARSZTATY DECOUPAGE

Dzieci z grupy Poziomki wraz z rodzicami brały udział w warsztatach Decoupagu. Wykonały tą metodą piękne wazony świąteczne, które oddały na Kiermasz Świąteczny, który odbywał się w naszym przedszkolu. Decoupage – (inaczej technika serwetkowa) technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (szkła, plastiku, metalu, drewna) wzoru wyciętego z serwetki papierowej i pokryciu go wieloma warstwami lakieru. Dziękuję wszystkim rodzicom za przybycie, udział w warsztatach i zaangażowanie w pracę na rzecz przedszkola. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się przy tym bawili, a rodzice mogli choć przez chwilę poczuć się „jak za dawnych lat w przedszkolu”. 

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

Dnia 30.01.2019 roku do naszego przedszkola zawitała – pani Monika Gamrot, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Ośrodku Zdrowia w Kluczach. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Pani Monika  zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku,  mierzenie ciśnienia. Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego serca wzbudziła u dzieci największe zainteresowanie, natomiast strzykawka (choć bez igły i w opakowaniu)– lęk. Nasz gość przygotował dla przedszkolaków prezenty naklejki – dzielnego pacjenta, kolorowanki. Na zakończenie przedszkolaki  dostały od pani  pielęgniarki  dyplom  Dzielnego pacjenta na pamiątkę. Dzieci w zamian zatańczyły Pani Monice i zaśpiewały  piosenkę „Na Dzień Dobry”

DZIEŃ PRZYTULANIA

31 stycznia (czwartek) obchodziliśmy Dzień Przytulania. Wszystkie dzieci przyniosły podusie, do których w trakcie zajęć mocno się przytulały. Odbyły się różnego rodzaju zabawy z poduszkami oraz zabawy w parach. 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 08.02.2019 roku w piątek w grupie Poziomki odbyła się ta wspaniała impreza. Dzieci przebrane w bałwanki  w swojej pięknie udekorowanej sali  przygotowały  piękny zimowy program artystyczny. W większości były to piosenki  i  wzruszające wiersze. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnych zabaw przy muzyce. Po występie dzieci rozdały  dziadkom prezenty, które własnoręcznie zrobiły w przedszkolu.  Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, a dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki przedszkolnej.

WIZYTA W BIBLIOTECE

W dniu 04.03.2019r. „Poziomeczki” były na zajęciach w Bibliotece. Obejrzały bibliotekę, dowiedziały się kto pracuje w bibliotece, po co jest biblioteka i jak należy obchodzić się z książkami. Ponadto wysłuchały bajeczkę czytaną przez panią bibliotekarkę pt. „Franklin i biblioteka”. Brały również udział w zabawach zorganiazowanych przez pracownika biblioteki. Później w przedszkolu dzieci wykonały „Zakładkę do książki” – technika dowolna.

POZNAJEMY ZAWÓD STRAŻAKA

W dniu 07.03.2019r. dzieci z grupy Poziomki z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Aż w końcu przybyli – STRAŻACY . Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Z uwagą słuchały o pracy strażaków, oglądały ilustracje różnych sytuacji zagrażających życiu oraz przyglądały się wszystkim sprzętom potrzebnym w pracy strażaka. Mogły przymierzyć kask, kurtkę strażacką, pobawić się wężem, krótkofalówką. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą, przestrzeganiem zakazów zachowania bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy, wypadku. Poznały numer alarmowy straży 998. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki podjeżdżający na sygnale pod przedszkole oraz pokaz „Jak gasi się pożar”. Na koniec dzieci powiedziały strażakom wiersz pt. „Ciężka praca strażaka”, wręczyły upominek i podziękowały za przybycie. W zamian dostały cukierki i dyplomy. Od dziś strażacy są dla nich bohaterami.

EKSPERYMENTY

Grupa Poziomki lubi zajęcia z eksperymentowania. W lutym dzieci samodzielnie robiły masę solną i formowały z niej stożek wulkanu. Po wyschnięciu malowały go farbami, a następnie robiły doświadczenie – co się stanie gdy połączymy niektóre składniki spożywcze? Doszły do wniosku, że może dojść do wybuch jak w prawdziwym wulkanie i należy z nimi uważać. Każdy spróbował zrobić swój wulkan. Była świetna zabawa i wielka frajda dla wszystkich.

DBAJMY O ZDROWIE – PRZEDSTWICIELKI SANEPIDU Z WIZYTĄ U DZIECI

Dnia 13 marca dzieci z grup „Malinki” i „Poziomki” wzięły udział w zajęciu z przedstawicielkami Sanepidu w Olkuszu. Tematem przewodnim zajęcia było promowanie dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo własne. Na powitanie  Gości dzieci zaśpiewały piosenkę o Dinku, który nade wszystko cenił sobie zdrowie i uciekał przed papierosowym dymem. Potem wszyscy oglądali prezentację filmu na tablicy multimedialnej pt. „Zanieczyszczenie powietrza wokół nas”. Panie ze sanepidu opowiadały dzieciom o potrzebie i zasadach zdrowego odżywiania się, i prezentowały na tablicy multimedialnej czynności dokładnego mycia rak przed jedzeniem. Później nasi wychowankowie zaproszeni  zostali na  „spacerek” przy nagraniu z płyty Cd. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa muzyczno-ruchowa przy nagraniu „Kubuś witaminki” – dzieci mogły obserwować Kubusia i wraz z nim tańczyć w takt muzyki. Na zakończenie „Malinki” i „Poziomki’ pięknie podziękowały przybyłym gościom i wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.