Motylki

Dzień Dobry! W nowym roku szkolnym wita was grupa „Motylki”, 14 roześmianych dziewczynek i 11 wesołych chłopców. Po wakacjach z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola. Jest to dla nas ostatni rok w przedszkolu. Rok pełen niezapomnianych wrażeń,  doskonałej zabawy w sali i na świeżym powietrzu, nauki oraz wielu fascynujących przygód.

DZIEŃ CHŁOPAKA

30  września w grupie „Motylki” obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej to okazji dziewczynki  składały  kolegom życzenia, śpiewały 100 lat oraz wręczyły upominki. Po części oficjalnej nastąpiła super zabawa – prawdziwa dyskoteka . Koleżanki zapraszały kolegów do tańca. Ależ było w tym wspaniałym dniu  radości i głośnego śmiechu!

AKCJA SMOG

Grupa „Motylki” wraz  z  wychowawczyniami  włączyła się do  „Akcji  edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza”. Akcję tą rozpoczęliśmy od „eko- lekcji” w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach, którą  przeprowadziła Pani  Monika  Madajewska – Pandel – nauczycielka przyrody i geografii. Dzieci dumnie siedziały w ławkach i słuchały, kiedy Pani Monika wyjaśniała – czym jest powietrze, do czego służy, jakie są  jego właściwości oraz źródła  i skutki zanieczyszczeń powietrza. Wszystko to było podsumowane doświadczeniami, które wykonała nauczycielka. Dzieci mogły również zobaczyć „smog” wytworzony  w doświadczeniu. Na podsumowanie lekcji przedszkolaczki dostały od Pani Moniki zadanie do wykonania „Stop ze smogiem”-  czyli jeszcze kolorowanie, wycinanie i przyklejanie. Dzieci chcąc oddychać świeżym powietrzem – przeszły ulicami naszej miejscowości z tymi właśnie znakami. Dziękujemy Pani Monice za wspaniałą lekcję i ciekawe doświadczenia!

AKCJA KROKUS

W słoneczny jesienny dzień grupa „Motylki” posadziła w ogrodzie przedszkolnym cebulki krokusów. Będziemy  podziwiać te piękne kwiatki gdy wyrosną wiosną. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zakup cebulek. Potem dziewczynki układały z jesiennych skarbów MANDALE.

RAJD NA CZUBATKĘ

10 października  –  dzieci z grupy „Motylki” i „Jagódki” poszły na  rajd z przedstawicielami PTTK Koło w Kluczach na Czubatkę. Podczas rajdu dzieci mogły oglądać piękno naszego krajobrazu, któremu w pewnych regionach naszej  miejscowości towarzyszył smog. Obserwowaliśmy dym,  wydobywający się z kominów domowych czy też zakładowych i fabrycznych. Idąc w stronę Czubatki śpiewaliśmy piosenki o przyrodzie. Rozmawialiśmy, w jaki sposób człowiek może przyczynić się do tego, aby chronić środowisko przed szkodliwą działalnością ludzką. Oglądaliśmy pojemniki do segregacji śmieci, rozmawialiśmy, w jakim celu się to robi. Po powrocie do przedszkola dzieci zrobiły z zużytych kartonów kolorowe pojemniki do segregacji śmieci.

WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W OLKUSZU

Dnia 17 października byliśmy na wycieczce w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. Uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych w specjalnie przygotowanej dla dzieci salce – OGNIK. Dzieciaki ubrane w kamizelki i specjalnie przygotowane, małe hełmy strażackie wysłuchały prezentacji i obejrzały filmy, z których dowiedziały się jak należy zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych. Panowie Strażacy opowiedzieli nam o zadaniach i trudach, z jakimi spotkają się w swojej  pracy. Ostrzegali też dzieci przed nierozważnymi i niebezpiecznymi zabawami. Ogromną niespodzianką dla przedszkolaków była możliwość obejrzenia wozów strażackich oraz sprzętu, którego strażacy używają podczas gaszenia pożarów i przy prowadzeniu innych działań, np.: wypadków drogowych, wycinki drzew po wichurach. Na zakończenie dzieci wręczyły panom Strażakom piękną, własnoręcznie wykonaną książeczkę, złożyły życzenia i podziękowały za spotkanie, które z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków. Być może marzenia chłopców się ziszczą i w przyszłości zasilą strażackie szeregi. Dziękujemy Panu Arturowi – tatusiowi naszej koleżanki Mai za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

JESTEŚMY EKO

12 października w naszej grupie odbyła się uroczysta akcja edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia i ochrony powietrza z udziałem Rodziców. „Jesteśmy Eko’” to tytuł przedstawienia przygotowanego przez dzieci. Przedstawienie było uroczystym podsumowaniem działań zmierzających do budowania świadomości istnienia problemu zanieczyszczenia powietrza oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci. Na uroczystość zaproszono rodziców.  Wszyscy z uwagą obserwowali występ małych aktorów. Odczytany został również list od Marszałka Województwa Małopolskiego do Rodziców i Nauczycieli. Na zakończenie przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały plakaty  nt „Zanieczyszczenia i ochrona powietrza”

„PAMIĘTAMY O TYCH, CO WALCZYLI, ŻEBYŚMY WOLNI W NIEPODLEGŁEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE ŻYLI”

Serdecznie gratulujemy Adasiowi Barczykowi zajęcia II miejsca w konkursie gminnym  zorganizowanym przez Przedszkole w Bydlinie na 100- lecie Niepodległości Polski.  Dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie, poczęstunek i piękne nagrody.

„KOCHAMY NASZĄ OJCZYZNĘ”

W piątek poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę „Biedronki” i „Motylki” przemaszerowały z biało czerwonymi chorągiewkami w stronę centrum Klucz. Dzieci z dumą obserwowały jednocześnie powiewające flagi na instytucjach państwowych.

„O MAŁEJ SYRENCE W NIEJEDNEJ PIOSENCE…”

12.12.2018 r. w MDK w Olkuszu obejrzeliśmy musical w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa pt. „ O Małej Syrence w niejednej  piosence”. Przepiękne stroje świecące w ciemności, wspaniała gra aktorów i wpadająca w ucho piosenki z domieszką humoru sprawiły, że dzieci z zapartym tchem obejrzały to wspaniałe widowisko.