Motylki

Witamy. To my „Motylki”. Nasze panie to pani Lidzia, pani Ilonka i pani Kasia. Jesteśmy grupą, do której uczęszczają najstarsze przedszkolaki. Większość z nas już czwarty rok uczęszcza do przedszkola. Czwórka naszych  młodszych kolegów, którzy dopiero w tym roku przybyła do przedszkola już się z nami całkiem zintegrowała i tworzymy zgraną gromadkę. Czujemy się już dorośli i tak staramy się zachowywać. Wszyscy znają nas jako samodzielne, koleżeńskie, pracowite, zaradne i kulturalne przedszkolaki. Czasem oczywiście zdarza się jakaś niefajna sprawa (zwłaszcza za głośna zabawa), ale staramy się nad tym panować i potrafimy przeprosić. Bardzo lubimy przychodzić do naszej sali i wspólnie się bawić. Najbardziej podobają nam się zabawy, zajęcia rytmiczno – ruchowe i plastyczne. Uwielbiamy zabawy na urządzeniach na podwórku oraz spacery i wycieczki. Za rok powitamy szkołę, więc uczymy się czytać, liczyć i pisać (również po angielsku). Lubimy oglądać książeczki i próbujemy czytać łatwe teksty. Bo wiele dzieci z naszej grupy zna już literki i potrafi czytać wyrazy i krótkie zdania, oraz układać je z rozsypanki wyrazowej. Chętnie wykonujemy trudne zadania, rozwiązujemy rebusy i zagadki, potrafimy je też zadawać. Zawsze dbamy o naszą salę sprzątając zabawki oraz pomagając w jej upiększaniu i dekorowaniu. Po zajęciach relaksujemy się i odpoczywamy słuchając muzyki poważnej i bajek. W przedszkolu czujemy się naprawdę bezpiecznie, a każdy kolejny dzień przynosi nam nowe, pozytywne wrażenia.                                                                                                                          Lidia Z.

WIZYTA W OŚRODKU ZDROWIA

W  październiku  przedszkolaki  z grupy Motylki  odwiedziły Ośrodek Zdrowia w Kluczach z okazji Święta Pracowników Służby Zdrowia. Dzieci rozpoznały swoich lekarzy, którzy imiennie i z uśmiechem witali dzieci. Zaprezentowaliśmy inscenizację,  wręczyliśmy jesienne upominki.  Na pamiątkę tej wizyty, każde dziecko otrzymało kolorowanki,  naklejki   oraz coś słodkiego. Wykonaliśmy też pamiątkowe zdjęcia w tematycznych opaskach,  jako rekwizyty do prezentacji artystycznej.  Dziękujemy za serdeczne  przyjęcie i składamy w imieniu Dyrekcji Przedszkola,  Pracowników  i Dzieci  serdeczne  życzenia:
Z okazji Dnia Służby Zdrowia wszystkim pracownikom pragniemy złożyć wyrazy uznania    i wdzięczności za podejmowany trud w ratowanie życia  i zdrowia drugiego człowieka  oraz życzymy sukcesów zawodowych   i pomyślności w życiu osobistym.
Ilona S.

„PRAWA DZIECKA” – ZAJĘCIE OTWARTE

Elem. Metody dobrego startu M. Bogdanowicz „Od piosenki do literki”,                                                  Zabawy z imionami I. Majchrzak, Koncepcja Inteligencji Wielorakich w/g H. Gardnera

Taki był temat naszego spotkania z rodzicami. Dzieci miały możliwość w formie zabaw, tańców, własnych wypowiedzi, w wyrażaniu swoich odczuć, emocji, informowaniu nas dorosłych  o swoich  marzeniach,  przekazać  co czują  i czego  pragną najbardziej.  Jest to tak oczywiste,  ale jednocześnie konieczne, aby nieustannie przypominać:  Kochajmy!  Szanujmy! Troszczmy  się o dzieci!. Takie przesłanie niech dotrze do wszystkich serc  i umysłów.

Janusz Korczak  nieustannie  podkreślał,   „że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem  manipulacji świata dorosłych.  Dorośli nie chcą dopuszczać  dzieci do spraw codziennych,  tłumacząc, że dzieci są zbyt małe i niedoświadczone”.  Ale według Korczaka  dziecko to samoistna jednostka,  która zasługuje  na szacunek  i przestrzeganie jej praw.  Doktor, który cenił wartości: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego, apelował do wychowawców i rodziców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka. Ilona S.

 

WIGILIJNE SPOTKANIE

W dniu 15 grudnia 2017 roku w grupie „Motylki” odbyło się spotkanie wigilijne z rodzicami. Najważniejszą częścią poranka z rodzicami było przedstawienie Jasełek przez dzieci. Byli Maria i Józef, królowie, pastuszkowie, aniołki oraz dzieci z różnych stron Polski (w ludowych strojach, czyli krakowianka, , góralka, góral, krakowiak i łowiczanin). Były kolędy i życzenia świąteczne. Był też poczęstunek. A najważniejsze – było dużo radości i uśmiechów, zarówno od dzieci jak i od rodziców. Bo przecież takie wspólne świętowanie, wspólne oglądanie, śpiewanie kolęd, życzenia, prezenty (wykonane własnoręcznie przez dzieci) i z wielka radością wręczone rodzicom to najważniejsza sprawa. To już atmosfera zbliżających się świąt. Za tak piękny występ dzieci otrzymały gromkie brawa i prezenty. A na koniec, przy kolędzie, wspólne ubieranie choinki.        I oczywiście zdjęcia. Bardzo dziękujemy przemiłym gościom za przybycie. Wesołych świąt dla wszystkich.
Lidia Z-W.

MILI GOŚCIE

19 grudnia 2017 dzieci i panie z grupy „Motylki”  gościły  pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Kluczach. Przybyli oni na zaproszenie na Jasełka w  wykonaniu dzieci przedszkolnych. Wraz z uczniami klas pierwszych gościły ich panie: pani Ania i pani Sylwia. „Motylki” przedstawiły jasełka, wspólnie z przybyłymi dziećmi zaśpiewały kolędy (uczniowie wiele z nich pamiętały właśnie z przedszkola). Po części artystycznej dzieci – dzieciom wręczyły miłe upominki, własnoręcznie wykonane. I tak uczniowie obdarowali przedszkolaków aniołkami na choinkę, a przedszkolaki uczniów reniferami. Przedszkolakom miło było gościć kolegów z zeszłych lat przedszkolnych. Wiedzą, że spotkają się z nimi już we wrześniu – w szkole. Dziękujemy przemiłym gościom za przybycie. Lidia Z-W.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W KLUCZACH

Dnia 14 stycznia 2018 r. w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrała Grupa Motylki. Przedszkole im. Jasia i Małgosi wspiera akcję od lat. Dzieci wzięły udział we wspólnym koncercie i wystąpiły na scenie w nowoczesnych  aranżacjach ruchowych, prezentując swoje umiejętności taneczne. Temperamenty i serdeczna energia przedszkolaków były niesamowite. Sześciolatki mają chęć do zabawy, a przy tym do pomocy innym. Jesteśmy otwarci na różne formy wspierania akcji charytatywnych i do realizacji szczytnych celówtym roku środki finansowe przeznaczone będą na leczenie noworodków w oddziałach pediatrycznych. Nasza prezentacja została nagrodzona gromkimi brawami, licznie zgromadzonych widzów i słodkimi upominkami od rodziców i gospodarzy. Zapewniamy, że nie braknie nam pomysłów artystycznych na kolejne występy. Dziękujemy za zaproszenie. Ilona S.