Malinki

„MALINKI” ZAWSZE MAJĄ UŚMIECHNIĘTE MINKI 

Połowa grupy to dzieci 5 letnie, które już drugi lub trzeci rok uczęszczają do przedszkola. Od września dołączyły do nich dzieci 4 letnie i jeden trzylatek, ale wszyscy szybko się zintegrowali i potrafią się zgodnie bawić, współdziałać i pomagać sobie wzajemnie. Dzieci młodsze uczą się od starszych obowiązków wynikających z dyżurów oraz samodzielności w samoobsłudze. Starsze dzieci pomagają w dbaniu o należyty porządek na półkach z zabawkami i pilnują młodszych, by też po sobie zostawiały porządek. W czasie spacerów pilnują młodszych w parach i uczą chodzić zgodnie z przepisami drogowymi. 


W październiku pod opieką pani Eli dzieci sadziły w ogrodzie cebulki krokusów. 
A z panią Dorotką pojechały do Olkusza na przedstawienie „Czarodziejski ołówek”. Było trochę strachu ale na kolanach pani było całkiem bezpiecznie i przedszkolaki przekonały się, że to tylko kostiumy aktorów, efekty świetlne i dźwiękowe  sprawiają, że robi się trochę strasznie. Ale tak w ogóle to nie ma się czego bać. 

W III tygodniu października „Malinki” wspólnie z grupą „Biedronki” były gospodarzami spotkania „Świeżaki zapraszamy do zdrowej reklamy”. Każda z grup prezentowała walory zdrowotne warzyw i owoców w wesołych wierszykach i zachęcała do zdrowego odżywiania. Zgromadzone w kąciku przyrody owoce i warzywa posłużyły do zajęć edukacyjnych, m.in. „Owocowa ciuciubabka” -dzieci rozpoznawały smak owoców, utrwalały nazwy mniej popularnych warzyw i układały warzywne rytmy. Dziękujemy rodzicom za bogato zaopatrzony kącik przyrody. 

Na początku listopada starsze dzieci brały udział w warsztatach z zakresu PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ prowadzone przez absolwenta naszego przedszkola p. Marcina Zacłonę – wykwalifikowanego ratownika medycznego. Dzieci obejrzały film o kolejnych krokach w postępowaniu w sytuacji zagrożenia i ćwiczyły symulację na fantomie. 

MOJA BABCIA CZARODZIEJKA

16 listopada w „Malinkach” odbyły się bardzo ciekawe zajęcia badawczo- przyrodnicze, które poprowadziła pani biolog – babcia Antosia. Tematem zajęć był wulkan. Dzieci oglądały zdjęcia przedstawiające uśpione i aktywne wulkany i miały możliwość poznania przez dotyk zastygłych okruchów lawy.  Ale najwięcej emocji wzbudził eksperyment „erupcji wulkanu” zrobionego z masy solnej i wypełnionego kilkoma składnikami dostępnymi  w każdej domowej kuchni.  Dzieci były zachwycone efektem i w podziękowaniu zaśpiewały i zatańczyły dla naszego miłego gościa. 


ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z RODZICAMI

Już od dawien dawna, co roku, w tych samych dniach grudniowych obchodzi się Święta Bożego Narodzenia. W różnych zakątkach świata w różny sposób obchodzone jest Boże Narodzenie, ale wszędzie łączy je radość, życzliwość i wspólne spotkania. Dlatego też MALINKI zaprosiły do przedszkola swoich rodziców aby mimo zamieszania i gwaru przedświątecznych przygotowań, zatrzymali się na chwilę, przysiedli i posłuchali jak dzieci pięknie przygotowały dla nich świąteczną niespodziankę. Wierszykami, tańcem i piosenkami wprowadziły wszystkich w niezapomnianą atmosferę najbardziej rodzinnych Świąt. 

CIEKAWE SPOTKANIE

W dniu 3 stycznia 2018r. grupa "Malinki" zaprosiła Chen z Leicester razem ze swoją mamą do przedszkola, aby rozbudzić zainteresowanie życiem dzieci w innych krajach. Chcieliśmy poznać wspólne zabawy , zwyczaje, podzielić się wrażeniami. Każda zabawa, taniec, śpiew piosenek, gra na instrumentach, wywoływała uśmiech, radość na ustach Chen, oraz wszystkich dzieci i przyczyniła się do niezapomnianych wrażeń. Dzieci uczyły się wspólnej tolerancji, akceptacji. Dowiedziały się że w Anglii dzieci urodzone w pierwszej połowie roku chodzą do szkoły w wieku 4 lat. Podobnie jak u nas każda grupa ma swoją nazwę, Chen chodzi do grupy "Kolibry". Przyjechała ze swoją maskotką, którą każde dziecko otrzymuje do domu na miesiąc, po miesiącu się wymieniają między sobą i podczas wymiany opowiadają jakie przygody ją spotkały. "Pluszak" będzie miał o czym opowiadać po powrocie. Na zakończenie pobytu zaprosiliśmy dziewczynkę do wspólnego posiłku i po nim pożegnaliśmy się wesołą rytmiczną piosenką.

KOLORY ŚWIATA

„KOLORY ŚWIATA” – to temat zajęć, podczas których dzieci eksperymentowały kolorami. Dzięki temu wiedzą, które barwy się „przyjaźnią ze sobą” tworząc barwy pochodne. Próbowaliśmy też wykonania zjawiska odwrotnego czyli „kolorowej piramidy” ale niestety nie udała nam się. Ponieważ porażki nas nie zniechęcają wkrótce spróbujemy jeszcze raz. Najbardziej dzieciom podobało się doświadczenie z cukierkami Skittelss, dzięki nim utworzyliśmy „tęczę”, a przy okazji mali badacze zobaczyły, że choć cukierki są kolorowe to wcale nie znaczy, że są zdrowe. Zawierają bowiem dużo sztucznych barwników. To były fascynujące zajęcia, które zaciekawiły dzieci i zachęciły do działania. 

 

                     

   

„BAL DLA BABCI I DLA DZIADKA” 

Bal urządziła grupa „Malinki” 23 stycznia 2018r. Ponieważ to czas karnawału, dlatego przygotowana niespodzianka była w karnawałowym stylu. Wdzięczne za okazywaną miłość i troskę wnuki złożyły wierszowane życzenia dla najukochańszych Babć i Dziadków i zaśpiewały okolicznościową piosenkę, do której same akompaniowały na instrumentach perkusyjnych. A na koniec dziewczynki w rolach Laleczek, a chłopcy jako Pajacyki wspólnie z Misiem Wodzirejem przedstawiły teatrzyk „Bal w pokoiku Lal”.
Po występie przyszedł czas na uściski. Wnuczęta obsypały całuskami swoich gości wręczając własnoręcznie wykonane laurki. A po poczęstunku jak przystało na karnawał dzieci z babcią lub dziadziusiem ruszyły korowodem do wspólnego tańca. 
Zarówno dla dzieci jak i dla zaproszonych gości był to bardzo miło spędzony poranek.

  

MŁODY TECHNIK

Antoś ma niecałe 5 lat ale w pełni zasługuje na ten tytuł. Wspólnie ze swoim tatą skonstruował bardzo interesujące urządzenie: Robot hydrauliczny, który wzbudził wielkie zainteresowanie kolegów z grupy „Malinki” i wywołał głośne „WOW”.
Na zdjęciu młody konstruktor prezentuje jak obsługiwać to urządzenie. 
BRAWO, BRAWO, BRAWO!!! Życzymy dalszych pomysłów i wytrwałości w działaniu.