Menu

Jagódki

WYCIECZKA DO GMINNEGO CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Grupa Jagódki w tym roku szkolnym będzie realizowała innowację pedagogiczną pt: „ Klucze- piasek, jura, woda, góra”. Innowacja ta ma na celu zapoznać dzieci z ich najbliższym otoczeniem poprzez bezpośredni kontakt z nim. Klucze to piękna miejscowość znajdująca się na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, Okoliczne skały wapienne, stawy i wody, piękne bukowe lasy, wzgórze Czubataka, a nade wszystko unikalna w skali Europy Pustynia Błędowska, to miejsca, które trzeba zobaczyć i poznać.

Innowacja realizowana będzie od września do czerwca. Działania będą podzielone na cztery działy- skały, jura, woda, góra, realizowane  w czterech porach roku. Cele innowacji: poznaje miejsca charakterystyczne dla swojej miejscowości- górę Czubatkę, Pustynię Błędowską, skały wapienne , stawy, rozpoznaje i nazywa określone środowisko przyrodnicze, wymienia nazwy zwierząt i roślin charakterystycznych dla danego środowiska przyrodniczego, w tym gatunki chronione, zna warunki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin, zna nazwę i godło swojej miejscowości, poznaje  instytucje i ludzi wykonujących różne zawody w swojej miejscowości, zna legendy związane z powstaniem Pustyni Błędowskiej, tworzy kompozycje przestrzenne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, wykonuje prace plastyczne różnymi technikami, uczestniczy w wycieczkach przyrodniczych i poznawczych, podejmuje samodzielną aktywność poznawczą.

Realizację innowacji rozpoczęliśmy od wycieczki do Gminnego Centrum Informacji Turystycznej. Tam obejrzeliśmy film, który po krótce objaśnił nam jak powstała Pustynia Błędowska- w rzeczywistości i w legendzie. Poznaliśmy charakterystyczne dla pustyni zwierzęta i rośliny. Mięliśmy okazję zapoznać się z przygotowana tam ekspozycją: różnorodne amonity, zwierzęta i trawy pustynne, układaliśmy puzzle z charakterystycznymi dla pustyni zwierzętami, odbijaliśmy ich ślady. Serdecznie dziękujemy Panu: Kamilowi Wołkowi i Pani Agnieszce Zawiślak za przygotowanie spotkania, miłe przyjęcie i upominki w postaci książeczki o powstaniu Pustyni Błędowskiej. Grupa Jagódki oraz Pani Małgorzata Głowacka.

DZIEŃ CHŁOPCÓW W NASZEJ GRUPIE

We wrześniu obchodziliśmy w naszej grupie DZIEŃ CHŁOPCÓW. Rodzice pomogli nam i zatroszczyli się o kupienie prezentów niespodzianek oraz słodkiego upominku. Bawiliśmy się wesoło – dziewczynki odśpiewały chłopcom uroczyste Sto lat, a potem wręczyły narysowane laurki. Wszystkim chłopcom życzymy samych radosnych dni i spełnienia marzeń.

AKCJA „KROKUS”

Jak co roku we wrześniu i październiku przedszkolaki gromadzą w kąciku przyrody cebulki krokusów, które potem sadzimy w naszym przedszkolnym ogrodzie. 16 października korzystając z pięknej, słonecznej, jesiennej pogody udaliśmy się na plac przedszkolny i z wielką radością każde dziecko wrzucało, do przygotowanych wcześniej przez naszego Pana Konserwatora dołków, cebulki krokusów. „Jagódki” robiły to z wielką starannością, tak abyśmy wiosną mogli podziwiać pięknie wschodzące, kolorowe kwiatuszki, które ubarwią nasz ogródek.

DZIEŃ DRZEWA

Dnia 9 października obchodziliśmy Dzień drzewa. Aby go uczcić na miejsce uschniętego drzewa w naszym ogrodzie posadziliśmy  piękną, małą, zieloną tuję. Zrobiła to Sara, ponieważ w tym dniu obchodziła swoje imieniny. Teraz będziemy podlewać tuję, aby przed zima się przyjęła. Dowiedzieliśmy się też czym różni się drzewo od krzewu. Każdy z nas przytulił się do pnia sosny, przecież zawdzięczamy drzewom życie….

RAJD NA CZUBATKĘ

Dnia 10 października w ramach innowacji „ Klucze- piasek, jura, woda, góra” nasza grupa wraz z grupą Motylki i przedstawicielami Koła PTTK wyruszyła na rajd na wzgórze Czubatka.  Pogoda była piękna. Szliśmy niosąc transparent ulicami Rudnicką i Podgórną. Gdy dotarliśmy na szczyt obejrzeliśmy panoramę rozciągającą się z najwyższego w Kluczach wzgórza- Pustynię Błędowską, okoliczne lasy, wieże kościołów oraz kominy huty ,kopalni i papierni. Rozmawialiśmy o zanieczyszczeniu powietrza i smogu spowodowanym dymem z kominów. Poznaliśmy też znaczenie wieży znajdującej się na Czubatce. Mogliśmy oglądać widoczny horyzont w dużym powiększeniu dzięki profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu . Potem pobawiliśmy się chustą animacyjną i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Takie wyprawy terenowe sprawiają dzieciom wiele radości, zachęcają do aktywności fizycznej, kształtują wytrwałość i umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom PTTK za przygotowanie atrakcji dla dzieci i pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa i opieki.

WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W OLKUSZU

Dnia 17 października byliśmy na wycieczce w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. Uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych w specjalnie przygotowanej dla dzieci salce – OGNIK. Dzieciaki ubrane w kamizelki i specjalnie przygotowane, małe hełmy strażackie wysłuchały prezentacji i obejrzały filmy, z których dowiedziały się jak należy zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych. Panowie Strażacy opowiedzieli nam o zadaniach i trudach, z jakimi spotkają się w swojej  pracy. Ostrzegali też dzieci przed nierozważnymi i niebezpiecznymi zabawami. Ogromną niespodzianką dla przedszkolaków była możliwość obejrzenia wozów strażackich oraz sprzętu, którego strażacy używają podczas gaszenia pożarów i przy prowadzeniu innych działań, np.: wypadków drogowych, wycinki drzew po wichurach. Na zakończenie dzieci wręczyły panom Strażakom piękną, własnoręcznie wykonaną książeczkę, złożyły życzenia i podziękowały za spotkanie, które z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków. Być może marzenia chłopców się ziszczą i w przyszłości zasilą strażackie szeregi. Dziękujemy Panu Arturowi – tatusiowi naszej koleżanki Mai z grupy „Motylki” za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

PAPIEROWE CZARY-MARY- WARSZTATY PLASTYCZNE

W ramach innowacji „ Klucze- piasek, jura, woda, góra” rozmawialiśmy o największym w Kluczach zakładzie pracy – Velvet Care, który widzieliśmy podczas wycieczki na Czubatkę.  Dowiedzieliśmy się jak powstaje papier . Sami z podartej tektury i wody zrobiliśmy masę papierową i wykorzystując materiał przyrodniczy stworzyliśmy piękne obrazki. Wiemy też, jak ważne jest oszczędzanie papieru i segregowanie śmieci.

„PAMIĘTAMY O TYCH, CO WALCZYLI, ŻEBYŚMY WOLNI W NIEPODLEGŁEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE ŻYLI”

Serdecznie gratulujemy laureatkom konkursu gminnego zorganizowanego przez Przedszkole w Bydlinie na 100- lecie Niepodległości Polski.  Dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie, poczęstunek i piękne nagrody.

Nikola Górnisiewicz – I miejsce

Julia Czopek – II miejsce


ZAJĘCIA OTWARTE „ ZABAWY Z LITERKAMI I CYFERKAMI”

W dniu 20.11.2018 r odbyły się zajęcia otwarte pt. „ Zabawy z literkami i cyferkami”. Nasi goście mieli okazję obserwować dzieci podczas działania i zabawy. W zajęciach wykorzystana została metoda Ireny Majchrzak- układanie imion z rozsypanych liter, układanie zakodowanych wyrazów, oraz metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej- dodawanie oczek wylosowanych na kostce, zaznaczanie liczby na pasku za pomocą klamerek do bielizny. Bawiliśmy się też w sklep- dzieci miały za zadanie obliczyć konkretną ilość pieniędzy i użyć odpowiednich banknotów i monet. Rodzice mieli okazje obserwować samodzielną pracę dzieci oraz ich pracę na tle grupy. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym masażykiem relaksacyjnym i oglądaniem na tablicy multimedialnej zdjęć z rajdu na Czubatkę, który odbył się  w ramach innowacji „ Klucze- piasek, jura, woda, góra”. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspólną zabawę.

ŻOŁNIERSKIE ŻYCIE           

22 listopada gościliśmy w naszej grupie żołnierza 8 Bazy Lotnictwa Transportowego- starszego szeregowego Przemysława Małysę. Jest to tata Nikoli- koleżanki z naszej grupy. Pan Przemek opowiedział nam o obowiązkach i codziennym życiu żołnierza. Przymierzaliśmy kamizelki wojskowe, maskę przeciwgazową i hełm. Mieliśmy też okazję obejrzeć zdjęcia sprzętu wojskowego. W podziękowaniu za wspaniałą wizytę i poświęcony nam czas wręczyliśmy naszemu gościowi książeczkę z obrazkami żołnierzy, czołgów i samolotów. Serdecznie dziękujemy panu Przemkowi za wizytę i poświęcony nam czas.

KARMNIK DLA SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ

Serdecznie dziękujemy Państwu Roksanie i  Łukaszowi Kosibom , którzy razem z Antosiem skonstruowali piękny karmnik dla ptaków. Pan Łukasz zamontował karmnik tuż przed naszymi oknami, abyśmy  mogli obserwować ptaki. Niestety ze względu na deszcz musieliśmy oglądać to przez okno. Dopilnujemy, aby zimą karmnik był prawdziwą stołówką dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

AKCJA „WYRAŹNI NA DRODZE”

Grupa Jagódki wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Wyraźni na drodze”. Celem akcji było: zdobycie i utrwalenie wiedzy na temat podstawowych zasad poruszania się w ruchu drogowym, praktyczna nauka pożądanych zachowań związanych z poruszaniem się chodnikami, przechodzeniem przez ulicę w miejscach oznakowanych, zdobycie wiedzy w zakresie prawidłowego korzystania z elementów odblaskowych w celu poprawy widoczności na drodze. Bawiliśmy się w ruch uliczny przypominając sobie zasady tam panujące. Potem ubraliśmy naszego misia Ronaldo w odblaskowe elementy. Wzięliśmy też udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym tworząc dwa plakaty promujące odblaski. Wszystkie dzieci otrzymały książeczki o obowiązujących nas zasadach dla siebie i dla rodziców oraz odblaski, które można przyczepić do kurteczki lub plecaka.

PIECZEMY PIERNICZKI

W dniu 11.12.2018 naszą grupę odwiedziła Pani Madzia Czopek- mama Julci z naszej grupy. Pani Madzia przyniosła zrobione przez siebie ciasto piernikowe, opowiedziała nam, jakich składników użyła, aby je przygotować. Potem każdy z nas dostał kawałek ciasta i pod fachowym okiem naszego gościa, za pomocą foremek wycinaliśmy piękne , świąteczne pierniczki. Poukładaliśmy jena blaszkach , aby mogły zostać upieczone w naszej przedszkolnej kuchni. Będziemy je dekorować wspólnie z rodzicami po przedstawieniu wigilijnym, które odbędzie się w piątek. Serdecznie dziękujemy Pani Madzi za słodkie Mikołajkowe lizaczki i wspaniałe zajęcia, które przyniosły wszystkim wiele radości.

„O MAŁEJ SYRENCE W NIEJEDNEJ PIOSENCE…”

12.12.2018 r. w MDK w Olkuszu obejrzeliśmy musical w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa pt. „ O Małej Syrence w niejednej  piosence”. Przepiękne stroje świecące w ciemności, wspaniała gra aktorów i wpadająca w ucho piosenki z domieszką humoru sprawiły, że dzieci z zapartym tchem obejrzały to wspaniałe widowisko.

NASZE KOLEJNE SUKCESY

Z radością informujemy, że w Gminnym konkursie plastycznym pt. „ Godło Polski- nasze godło” na 60 nadesłanych prac  w kategorii 6- latków I miejsce zdobył Oskar Antonik, a w kategorii 5- latków III miejsce zdobyła Ola Wysmułek. Gratulujemy!!!

DWA ŚWIĄTECZNE RENIFERY

Dziś do Naszej sali zawitały dwa śliczne świąteczne renifery, które zrobił dziadziuś Oli Wysmułek – Pan Janek. Zwierzaki – nazwane przez Jagódki –  „Rudolfy Czerwononose” – zrobione z drewna, zachwyciły wszystkie dzieci i Panie – ozdobią teraz nasze Przedszkole i będą przypominać o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

SPOTKANIE WIGILIJNE

W dniu 14.12.2018 w naszej grupie odbyło się spotkanie wigilijne. Zebrani goście obejrzeli piękne  przestawienie jasełkowe. Potem wspólnie z rodzicami udekorowaliśmy wcześniej upieczone przez nas samych pierniczki.  Serdecznie dziękujemy zebranym gościom za to, że dzięki ich obecności mogliśmy wszyscy razem spędzić ten przedświąteczny czas. Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w przygotowania, poczęstunek i piękne prezenty. A my jeszcze raz składamy Państwu życzenia na  nadchodzące Święta Bożego Narodzenia , niech przyniosą  wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie opuszcza Was przez każdy dzień Nowego Roku. Jagódki oraz panie Agnieszka i Małgosia.

BABCIE I DZIADZIUSIÓW BARDZO KOCHAMY

Na początku stycznia zaprosiliśmy do naszego przedszkola ukochane babcie i wspaniałych dziadziusiów, aby zaprezentować przygotowane przez nas przedstawienie – jako niespodziankę z okazji ich święta. Dzieci pięknie odegrały swoje role, zaśpiewały piosenki i otrzymały brawa od przybyłej publiczności. Następnie wszystkie dzieci wręczyły swoim bliskim przygotowane prezenty – kalendarze na nowy rok. Potem wszyscy zasiedli do poczęstunku przy elegancko nakrytych stołach. Serdecznie dziękujemy za zaszczycenie nas swoją obecnością i życzymy dużo zdrowia i pociechy z wnucząt.

KIM ZOSTANĘ GDY DOROSNĘ?

W pierwszym tygodniu marca podczas zajęć i zabaw poznawaliśmy różnorodne zawody, które wykonują dorośli. Dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach – kim chciałyby zostać w przyszłości i choć mają przed sobą jeszcze wiele lat nauki, już teraz staraliśmy się przybliżać sobie, czym zajmują się osoby wykonujące określone zawody. Podczas spacerów oglądaliśmy miejsca, gdzie pracują ludzie i staraliśmy się nazywać zawody jakie wykonują, np: sprzedawca, aptekarz, urzędnik, bibliotekarz, fryzjer, krawcowa, itp. Na zakończenie tematu zorganizowaliśmy quiz wiedzy o zawodach jakie poznaliśmy. Jagódki – podzielone na cztery zespoły walczyły dzielnie o zwycięstwo – odgadywały zagadki, układały wspólnie nazwy zawodów, pokazywały scenki pantomimiczne i brały udział w zabawach ruchowych. Każdy zespół wybrał dla siebie nazwę. Były „Tygrysy”, „Maliny”, „Serca” i „Różyczki”. Zabawa była fantastyczna, a rywalizacja zakończyła się remisem i w nagrodę każdy uczestnik otrzymał słodką niespodziankę.

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

W ramach tygodnia preorientacji zawodowej – czyli poznawania różnych zawodów naszą grupę odwiedziła pielęgniarka – Pani Karolina, która przyszła tego dnia do przedszkola w fartuchu i z tajemniczą torbą. Przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani Karolinka wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Opowiadając o swoich obowiązkach demonstrowała różne akcesoria, takie jak: strzykawki, zestawy do kroplówek, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, czepek pielęgniarski, maseczka do twarzy stosowana podczas operacji, nowoczesny termometr do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Dużą atrakcją była możliwość noszenia opatrunków wykonanych przez panią pielęgniarkę. Dzieci przygotowały dla gościa piękny obrazek, który bardzo się spodobał.
Serdecznie dziękujemy pani Karolinie za przybycie i mile spędzony czas oraz za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

DZIEŃ KOBIET

Dnia 08 marca obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Kobiet. Każda dziewczynka otrzymała od chłopca piękną różę , długopis z napisem „super dziewczyna” i zestaw do własnoręcznego wykonania bransoletki. Ponadto chłopcy samodzielnie wykonali w przedszkolu dla dziewczynek niebieskie bibułkowe kwiaty. Był także słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci. Na tablicy multimedialnej oglądaliśmy kobiety z różnych części świata i rozmawialiśmy o zawodach najczęściej i najrzadziej wykonywanych przez kobiety. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie w zorganizowaniu tego święta i piękne prezenty.

WIZYTA WĘDKARZA

Dnia 15 marca w ramach innowacji pedagogicznej- „ Klucze- piasek, jura, woda, góra” odbyło się spotkanie z  Panem Adamem  Leś-wędkarzem, dziadziusiem naszej koleżanki  Julci Czopek. Pan Adam- zapalony wędkarz, niejednokrotny laureat zawodów wędkarskich, opowiedział nam o swojej pasji i pokazał mnóstwo ciekawych rzeczy . Obejrzeliśmy sprzęt wędkarski- różnego rodzaju wędki, spławiki, haczyki, przynęty, kołowrotki. Dowiedzieliśmy się do czego wędkarzowi służy podbierak, siatka, jak działa sygnalizator brań, jak zachowują się w wodzie sztuczne rybki czyli rippery i twistery. Oprócz tego na rybach przyda się jeszcze wygodne krzesełko, specjalny strój kamuflujący, aby nie spłoszyć ryb, namiot lub parasol, do których mięliśmy okazje wejść. Dotykaliśmy wędkarskich trofeów- głów szczupaka i sandacza z ostrymi jak igły zębami. Dowiedzieliśmy się czym różni się wędkarz od rybaka i jakie ryby można spotkać w kluczewskich stawach. Nasz gość zaprosił wszystkie chętne dzieci do zapisania się do szkółki wędkarskiej, która działa przy Stowarzyszeniu Turystyczno-Wędkarskim Biała Przemsza. Bardzo dziękujemy Panu Adamowi za wspaniałe, ciekawe i pouczające spotkanie i poświęcony nam czas.