Menu

Biedronki

WITAMY W BIEDRONKACH

Szczególnie serdecznie witamy dwóch nowych kolegów, którzy dołączyli do naszej grupy oraz panią Jolę, panią Kasię i panią Ilonkę, która pomaga nam w zrozumieniu języka angielskiego. Po wakacyjnej przerwie, opaleni i wypoczęci z wielką ochotą rozpoczynamy nowy rok przedszkolnej zabawy i nauki. Dla połowy z nas będzie to już ostatni rok przedszkolnej przygody. Rozumiemy, że bycie starszakiem stawia przed nami większe obowiązki, ale nasze panie potrafią nawet trudne zadania zamienić w ciekawą zabawę. 

„JAK TO SPRAWDZIĆ?”

Szczególnie interesujące są doświadczenia i eksperymenty. Właśnie z panią Dorotką przy okazji organizowania „Kącika wakacyjnych wspomnień” sprawdzaliśmy, czy wśród zebranych na plaży kolorowych kamyków jest bursztyn. Wiemy, że w języku greckim „bursztyn” znaczy „elektron” i od niego pochodzi słowo elektryczność. My wełnianą tkaniną pocieraliśmy kawałek bursztynu i on przyciągał drobne skrawki papieru. I to jest właśnie zjawisko elektryzowania. Podobnie dzieje się z pocieranym balonem, który przyciąga nie tylko drobne papierki, ale potrafi nawet unieść kosmyki włosów do góry. Wiemy też, bo sami sprawdziliśmy, że bursztyn nie rozpuszcza się w wodzie, ale że jest produktem naturalnym, dlatego wykorzystuje się go w farmacji i kosmetyce. Podczas wycieczki do apteki pani farmaceutka opowiedziała nam, że maść bursztynowa rozgrzewa mięśnie i stawy, a krople łagodzą bóle gardła. Z kolei w drogerii panie pokazały nam całą serię kosmetyków do pielęgnacji zniszczonych włosów. Do ich produkcji też jest wykorzystywany bursztyn. To były bardzo ciekawe dla nas odkrycia.

 BIEDRONKOWO – KOLOROWO – KROKUSOWO

My BIEDRONKI corocznie uczestniczymy w organizowanej w naszym przedszkolu akcji „Krokus”. Przynosimy cebulki tych pięknych kwiatów i sadzimy je jesienią w  naszym ogrodzie. Wiosną, gdy zakwitną – utworzą  cudowne, kolorowe dywany. Fajnie, że jesteśmy „małymi ogrodnikami”. Pani Jola pokazała nam, jak umieścić cebulkę w ziemi aby urosła. Bardzo się staraliśmy zrobić to dokładnie. Teraz wspólnie czekamy na efekt naszej pracy.

CO WIEMY O WIEWIÓRKACH?

W pierwszym tygodniu października realizując temat kompleksowy „Złota jesień”- pracowaliśmy metodą projektu zgłębiając wiedzę o otaczającym nas świecie przyrody. Szczególnie zainteresowaliśmy się wiewiórkami, które często udaje się spotkać podczas jesiennych spacerów. Na jedne z zajęć zaprosiliśmy w roli eksperta babcię Antosia, która jest emerytowanym nauczycielem biologii i pięknie potrafi opowiadać o różnych zwierzętach i roślinach. Dzięki niej wiemy, że oprócz wiewiórek rudych i brunatnych są też szare, które żyją w Ameryce Północnej i są większe od wiewiórek europejskich. Dowiedzieliśmy się, że wiewiórki wychowują swoje młode w gniazdach zbudowanych z gałązek, mchu i liści a dziuple służą im za spiżarnie, i legowisko na srogi zimowy czas. Nasz miły gość wzbogacił naszą „kolekcję przysmaków wiewiórki” o koszyczek okazałych orzechów włoskich. Musimy zimą znaleźć ślady stołowania się wiewiórki i pozostawić tam trochę naszych zapasów. Ciekawe czy skorzystają z poczęstunku? 

POCZTÓWKOWE PODRÓŻE

„Pocztówkowe podróże” – to tytuł projektu w którym uczestniczy nasze przedszkole. 17 września wszyscy razem redagowaliśmy list  do dzieci z różnych przedszkoli w całej Polsce. W liście opisaliśmy nasze przedszkole, naszą miejscowość, przedstawiliśmy nazwy grup. 15 października  udaliśmy się na  Pocztę w celu wysłania zredagowanych wcześniej  listów do kolegów i koleżanek z przedszkoli z Bielska Podlaskiego  i Piastowa. Mamy nadzieję, że nasi rówieśnicy szybko i chętnie nam odpiszą. Z niecierpliwością czekamy!!!. BIEDRONKI

„JAK TO SPRAWDZIĆ?” –  DZIECIĘCE EKSPERYMENTOWANIE DROGĄ DO POZNAWANIA ŚWIATA W GRUPIE „BIEDRONKI” 

W dniu 16 października – czwartek, dzieci z grupy „Biedronki” razem z panią Lidią Zacłoną-Walczuch bawiły się w chemików. Na początku oglądały na ekranie jak można przeprowadzić doświadczenia z wodą, olejem, barwnikami, kakao, pianką do golenia i solą. Zostały też zapoznane z zasadami bezpieczeństwa podczas wykonywania doświadczeń. Zaciekawione tematem przystąpiły do samodzielnego eksperymentowania w małych grupach. Badały gęstość wody i oleju, sprawdziły jak zachowują się kropelki z barwnikiem dodane do wody z olejem. Zaobserwowały, że bąbelki powietrza z wody gazowanej zawsze unoszą się ku górze. Sprawdziły, co dzieje się z kakao na wodzie i oleju, gdy posypiemy je solą. I na koniec zrobiły kolorowe wulkany z wody, pianki do golenia i barwników spożywczych. To była wspaniała zabawa a jednocześnie nauka. Na zdjęciach widać zaciekawienie i radość dzieci. Następne takie zajęcia odbędą się już w grudniu. 

WYCIECZKA DO TEATRU

25 października wybraliśmy się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Bohaterem spektaklu, był uroczy ludzik w zielonych majteczkach ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Szybko zaprzyjaźnił się z przyborami ze szkolnego piórnika i choć był niewiele większy od gumki i temperówki to pierwszy stawił wyzwanie pozostawionemu w zeszycie kleksowi i ruszył na pomoc ołówkowi pożyczonemu niegrzecznej Zosi a na koniec uciekł z niewoli u klasowego rozrabiaki Bronka. Wszystkie przygody i przeżywane emocje miały na celu oswojenie dzieci ze szkołą – miejscem dobrym i przyjaznym, w którym zawiązują się wieloletnie przyjaźnie, gdzie uczy się nowych i ciekawych rzeczy i rozwija wyobraźnię. Pół scenografii stanowił ogromny piórnik, w którym przybory Tosi oraz Plastuś przeżywali swoje szkolne przygody.
Nim zajęliśmy miejsca na widowni zwiedziliśmy piętro budynku czyli foyer, tam znajduje się kawiarenka i toalety a ściany ozdobione są fotografiami z różnych spektakli oraz plakatami wykonanymi przez dzieci. 

GOŚĆ W „BIEDRONKACH”

5 listopada gościliśmy w naszej grupie panią Agnieszkę Pacia – instruktora pracowni plastycznej GOK w Kluczach. Ponieważ zbliża się święto Niepodległości dlatego wspólnie z panią plastyk stworzyliśmy wspaniałe godło naszego kraju. Jak widać do pracy każdy przyłożył swoją dłoń. 

WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W OLKUSZU

W dniu 6 listopada przedszkolaki z grup: „Skrzaty” i „Biedronki” odwiedziły strażaków pracujących w Komendzie Powiatowej w Olkuszu. W specjalnie przygotowanej Sali „Ognik” oglądając prezentację, słuchając opowiadania gospodarzy, przymierzając kaski i prowadząc rozmowę ze strażakami, dzieci poznały specyfikę ich pracy, jakże ważnej dla naszego bezpieczeństwa. Następnie obejrzały wozy strażackie wraz z ich wyposażeniem. I poznały wiele ważnych sprzętów potrzebnych w akcji gaszenia pożarów i innych interwencyjnych prac, wykonywanych w razie potrzeby przez strażaków. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym strażakom za możliwość uczestniczenia w tak ciekawych zajęciach.

„PAMIĘTAMY O TYCH, CO WALCZYLI, ŻEBYŚMY WOLNI W NIEPODLEGŁEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE ŻYLI”

NASZA LAUREATKA – Z wielką radością informujemy, że Julia Sobieraj zdobyła I miejsce w Gminnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bydlinie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kilkudniowe starania Julci przyniosły efekt. Jury doceniło jej wysiłek i ekspresję twórczą przyznając najwyższą nagrodę. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do podejmowania kolejnych wyzwań. 

„KOCHAMY NASZĄ OJCZYZNĘ”

W piątek poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę „Biedronki” i „Motylki” przemaszerowały z biało czerwonymi chorągiewkami w stronę centrum Klucz. Dzieci z dumą obserwowały jednocześnie powiewające flagi na instytucjach państwowych.

„JAK TO SPRAWDZIĆ?”

13 listopada w „Biedronkach” odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Jak to sprawdzić? Tym razem w zajęciach uczestniczyli także rodzice. Była to dla nich okazja zaobserwowania swojego dziecka na tle grupy. By dowiedzieć się co będzie tematem doświadczeń dzieci miały do wykonania zadanie z literkami dla starszaków trudniejsze, dla 5 latków łatwiejsze. Następnie obejrzały film edukacyjny o trzech stanach skupienia wody. Później kostki lodu mogły dotknąć, unoszącą się nad czajnikiem parę wodną zobaczyć, a z wodą w stanie ciekłym wykonały kilka doświadczeń. Udało im się zaobserwować i dociec, dlaczego plastelinowa kulka tonie, a placuszek nie oraz dlaczego metalowa zakrętka raz idzie na dno a innym razem pływa po powierzchni miski. Próbowały też wylać wodę ze słoika, który był przykryty mokrą, płócienną szmatką, ale wcale to nie było łatwe, a to za sprawą działającego napięcia powierzchniowego na szmatce. Nie powiodło nam się doświadczenie „Statek na mydlany napęd”, ale my „Biedronki” tak łatwo się nie poddajemy i powtórzyliśmy go następnego ranka. Tym razem „statek” pod wpływem dotyku palca zamoczonego w mydle przepłynął całą długość foremki. Co bardziej niecierpliwi wykonali to doświadczenie w domu z rodzicami. Taka ciekawość świata jest dobrą prognozą na dalsze lata zabawy i nauki. 

„JAK TO DAWNIEJ BYŁO…”

Realizując metodą projektu temat „Co wiemy o pluszowych zabawkach” „Biedronki” zaprosiły do grupy w roli eksperta panią Janinę Kieres czyli „Babcię Jasię”, której dzieciństwo przypadło na drugą połowę lat 50 ubiegłego wieku. Nasz gość podzielił się z dziećmi wspomnieniami z tamtego okresu, kiedy o kupno zabawek było bardzo trudno. Dzieci były zaskoczone, że dawniej nie każdy rodzic mógł sobie pozwolić na kupienie swemu dziecku zabawki. Ale kreatywność dzieci wówczas była dużo większa niż obecnie. Dzieci z pomocą rodziców lub same wykonywały np. lalki – szmacianki, lub piłki ze skarpety wypełnionej wiórami lub trocinami. Patyki, kamyki, drewienka, liście lub warzywa zastępowały im doskonale przeróżne akcesoria potrzebne do zabawy w dom czy sklep. Ale najmilej „Babcia Jasia” wspomina zabawy na podwórku, gdzie całymi dniami gromadką bawiły się w „berka” lub „chowanego” a zimą na śniegu. Pomimo braku tak pięknych i kosztownych zabawek, jak dzisiaj mają dzieci jej dzieciństwo też było szczęśliwe i wspomina je z radością. Pani Jasia na pamiątkę zostawiła dzieciom do zabawy Zuzię – czyli lalkę uszytą ze szmatek, taką jak kiedyś robiła ze swymi siostrami. A przedszkolaki w podziękowaniu wręczyły laurkę i mocno wyściskały na pożegnanie.
Przy tej okazji stworzyliśmy również  kolekcję pt. „Zabawki moich rodziców”. Po przeglądzie strychów, piwnic i biblioteczek okazało się, że niektóre eksponaty mają sporo ponad 30 lat. Najstarsze pamiątki z dzieciństwa to 45 -letnia kołyska dla lalki i 50 – letnia książeczka o „Chorym kotku” pani Dorotki. 

„MALI CHEMICY”

4 grudnia dzieci z grupy „Biedronki” razem z panią Lidią Zacłoną-Walczuch po raz drugi bawiły się w chemików. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas przeprowadzania doświadczeń: cierpliwie oczekujemy na swoją kolej, nie przepychamy się, ostrożnie posługujemy się szklanymi przyrządami podczas doświadczeń, nie bierzemy do ust żadnych barwników ani potrzebnych dodatków.
Następnie dzieci przystąpiły do przeprowadzania doświadczeń – pracowały w zespołach:
1 –  „Miśki żelki” – dzieci oglądały miśki żelki, opisywały ich wygląd i właściwości. Potem , umieściły je w szklanych pojemnikach: z wodą i z wodą i solą – odstawiły na jakiś czas. Po godzinie porównywały wygląd miśków i wyciągały wnioski.
2.  „Kolorowa tęcza” – dzieci układały kolorowe cukierki na talerzykach, wlewały do nich wodę, obserwowały powstającą tęczę, nazywały kolory.
3- „Malujemy w mleku”- dzieci samodzielnie nalewały mleko do talerzyków, nasypywały barwniki spożywcze i „malowały” patyczkami namoczonymi w płynie do naczyń, obserwowały powstałe „tajemnicze obrazy”..
4– „Burza w mleku” – dzieci samodzielnie nalewały mleko do talerzyków, następnie wkrapiały zakraplaczami barwniki spożywcze rozpuszczone w płynie do naczyń i obserwowały „burzę kolorów”. Podczas całego zajęcia dzieci porównywały, badały i eksperymentowały. Radość z wykonywanych doświadczeń była ogromna, a dzieci już czekały na następne tego typu zajęcia, które odbędą się w lutym.
Lidia Zacłona-Walczuch

JASEŁKA – nasze przedstawienie

Święta tuż, tuż więc 18 grudnia zrobiliśmy naszym kochanym rodzicom miłą niespodziankę. Przygotowaliśmy dla nich „Jasełka” czyli historię Bożego Narodzenia. Były aniołki, gwiazdki, pastuszkowie, trzej królowie, gospodarz i gospodyni i oczywiście Maryja z Józefem. Wszyscy pięknie przebrani zaprezentowali się w swoich rolach. Śpiewane kolędy wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój, a nasze panie złożyły wszystkim świąteczne życzenia. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki i obsypały tysiącem gorących buziaków. Potem wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, na którym czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

JAK TO SPRAWDZIĆ?  – Czy można zobaczyć powietrze?

Tym razem podczas doświadczeń i eksperymentów szukaliśmy dowodów na istnienie powietrza wokół nas oraz sprawdzaniu jego właściwości. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom dowiedzieliśmy się, że nawet w pustej butelce jest powietrze a gąbka do kąpieli ma go bardzo, bardzo dużo. Wszystkim dzieciom udało się złapać powietrze do foliowego woreczka. Wiemy, że bez tlenu nie da się żyć. W jednym z eksperymentów zauważyliśmy, że powietrze pod wpływem ciepła zwiększa, a pod wpływem zimna zmniejsza swoją objętość. Udało nam się sprężyć powietrze zamknięte w strzykawce. Nawet najsilniejsi pomimo prób nie dali rady wcisnąć tłoczka strzykawki dalej niż do połowy. Bardzo śmieszne było doświadczenie z przenoszeniem przez powietrze fal dźwiękowych. Było trochę głośno ale ziarenka ryżu podskakiwały pod wpływem uderzeń pałeczką w metalową miskę. Najciekawszym okazał się eksperyment ze spalaniem tlenu. Wówczas zobaczyliśmy jak miejsce wypalonego tlenu zajmuje woda zassana do wnętrza szklanki.
Wszystkie dzieci były bardzo zaciekawione przeprowadzanymi doświadczeniami i zamierzały je powtórzyć w domu. 

 DLA BABCI I DZIADZIUSIA

8 stycznia „Biedronki” zaprosiły do przedszkola swoje ukochane babcie i dziadziusiów, by zaprezentować przygotowane przedstawienie „Jasełek” jako niespodziankę z okazji ich święta. Dzieci pięknie odegrały swoje role i otrzymały zasłużone brawa od zgromadzonej widowni. Na zakończenie pani Dorotka w imieniu dzieci i własnym złożyła serdeczne życzenia radości z wnuków i podziękowała za różne formy pomocy, za każdy gest życzliwości i wiele ciepłych słów otrzymanych w ciągu tych kilku lat. Zaś dzieci wręczyły samodzielnie wykonane upominki i uściskały swoich miłych gości. Potem wszyscy zasiedli do poczęstunku przy elegancko nakrytych stołach, przygotowanych przez  niezawodne mamy. Za co im serdecznie dziękujemy.

„MALI  CHEMICY”

19 lutego 2019 roku dzieci z grupy „Biedronki” wraz z panią Lidzią po raz kolejny czynnie uczestniczyły w doświadczeniach chemicznych (zgodnie z programem własnym „Jak to sprawdzić realizowanym w grupie w tym roku szkolnym). Na początku oczywiście przypomnienie zasad bezpieczeństwa, jest to niezwykle ważne przy tego typu zajęciach. Wszystkie dzieci doskonale znają warunki które należy spełnić, aby doświadczenia były nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne. Na początku zrobiliśmy „chemiczne jojo”, czyli dostrzeganie reakcji między kwasem a zasadą. Potem rozpuszczalność zabarwionych kostek lodu w oleju. A na koniec dwa kolory, czyli jak kolory (rozpuszczone w wodzie barwniki spożywcze), rozdzielone olejem nie dają się pomieszać. Dzieciom bardzo podobały się tego typu zajęcia, niektóre na pewno chcą zostać chemikami, oczywiście w przyszłości. A następne tego typu zajęcia już w kwietniu. Lidia Zacłona – Walczuch